Jugla – Rīgas pilsētas apkaime Vidzemes priekšpilsēta
Vēsture un nozīme Rīgā
Juglas apkaime atrodas Rīgas austrumu daļā, Vidzemes priekšpilsētā, pie Juglas ezera R krastā un tānotekas uz Ķīšezeru. Jugla iezīmē arī Rīgas pilsētas robežu, tās robežas nosaka Juglas iela, Brīvības gatve, Biķernieku iela, Šmerļa iela un Lizuma iela.
Garumā izstieptie Ķīšu un Juglas ezeri un slīkšņainās zemienes starp tiem bijuši Rīgai pašas dabas radīta aizsardzības līnija pret ārējiem ienaidniekiem. Tāpēc apkārtnē esošās teritorijas jau tolaik tika uzskatītaspar Rīgas pilsētas vāriem, kurām no visām pusēm bija dabiski veidoti nocietinājumi.
Jau 18. gs. bagātie rīdzinieki – namnieki, rāstkungi, tirgotāji – pie Juglas ezera ierīkoja arī atpūtas muižiņas
Jugla ir pirmais pēc 2. Pasaules kara uzbūvētais kompleksais dzīvojamais masīvs ar trīs mikrorajoniem un sabiedrisko ēku kompleksu, kas veidojās starp Juglas ezeru un Biķernieku mežu. 20. gs. 50-tajos gados sākās individuālo ēku celtniecība. 20. gs. 60-tajos gados Juglā sāka būvēt pirmās 5-stāvu lielpaneļa dzīvojamās ēkas (464. sērija).
Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Juglā īstenoti gan vērienīgi daudzdzīvokļu māju projekti – Vidzemes nams, dzīvojamās ēkas Brīvības ielā 386, gan celtas privātmājas un rindu mājas Mārkalnes un Murjāņu ielās. Ar Juglas pārvada izbūvi tiek risinātas arī sastrēgumu problēmas, atslogojot Brīvības ielu no Rīgā ienākošā transporta plūsmas un ļaujot apkaimei arī šodien uzņemties sava veida pilsētas vārtu funkciju.
Teritorija un apbūve
Juglas apkaimes struktūru raksturo dzīvojamās apbūves īpatsvars. To pārsvarā veido 5 stāvu apbūve, atsevišķas 9 – 12 stāvu daudzdzīvokļu māju grupas un savrupmāju teritorijas, bijušās ražošanas objektu apbūves teritorijas.
No cilvēku uztveres viedokļa Juglas apkaimē izdalāmi vairāki dzīvojamie rajoni — Jugla (dzīvojamie kvartāli ap Brīvības gatvi un starp Juglas, Malienas un Murjāņu ielām), Strazdumuiža (kvartāls Juglas ezera krastā starp Brīvības gatvi, Juglas ielu un Pāles ielu), Neredzīgo ciemats (kvartāls Juglas ezera krastā, kuru caurvij Pāles iela), Juglas zvēraudzētavas ciemats (kvartāli pie Mazās Juglas ielas) un citi.
Par Juglas apkaimes aktīvāko daļu — galveno centru uzskatāma teritorija abpus Brīvības gatvei, kurā, savukārt, izdalāma Brīvības gatves un Juglas ielas krustojuma apkārtne. Kā mazāks lokālais centrs uzsverama Murjāņu un Juglas ielas krustojuma.
Jaunie Projekti
- Jau 2020. gadā uz vairāk nekā divus hektārus lielas zemes platības Juglas ezera krastā tiks uzsākta jaunā projekta būvniecība. Teritorijā iecerēts uzbūvēt piecas divpadsmit līdz astoņpadsmit stāvu ēkas ar 300 dzīvokļiem, biroju un komerctelpām kā arī restorānu un promenādi gar Juglas ezera piekrasti. Jebkurā gadalaikā lielākajā daļā dzīvokļu no logiem pavērsies lielisks skats uz ezeru un Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju.
- dzīvojamo māju būvniecība Mazās Juglas ielā 24
Infrastruktūra
Transporti:
- Autobusi: 1, 14
Tramvaji: 4
- Mikroautobusi: 371
Izglītība:
- latviešu –Rīgas Juglas vidusskola, sākumskola un pirmsskola un Rīgas 160. pirmsskolas izglītības iestāde;
- latviešu/mazākumtautības – Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Sapņudārzs”,kas strādā visu diennakti;
- mazākumtautības – Rīgas 152. pirmsskolas izglītības iestāde.
- “Laimes lācis” un mazākumtautību – “Komariks”.
- Rīgas 63. vidusskola
- Rīgas Juglas vidusskola
Veikali
- T/C „Juglas Centrs”
- „Lats”
- „Rimi”
- „Maxima”