Mājokļu pieejamību uzlabotu PVN likmes samazināšana energoefektīvajiem mājokļiem
Mājokļu pieejamību uzlabotu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana energoefektīvajiem mājokļiem līdz 120 kvadrātmetru platībā un valsts nodevas atcelšana pirmajam mājoklim, aģentūrai LETA pavēstīja mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš.
Viņš norāda uz pozitīviem piemēriem Eiropā, piemēram, Čehijā, kur šādi atvieglojumi sekmējuši nekustamā īpašuma tirgus izaugsmi.
Kļaviņš skaidro, ka PVN samazinājums energoefektīviem mājokļiem pazeminātu kopējo mājokļa cenu, padarot to vieglāk pieejamu ģimenēm ar bērniem, kuras citādi, iespējams, nevarētu atļauties plašāku dzīvesvietu.
Kļaviņš uzsver, ka šāda PVN samazināšana no valsts puses radītu īslaicīgus ieņēmumu samazinājumus, tomēr kopējā ekonomiskā ietekme būtu pozitīva. Lielāks nekustamo īpašumu pieejamības līmenis sekmētu stabilāku tirgu, vienlaikus stimulējot darbaspēka nodokļu, ienākumu nodokļu un citu nodokļu plūsmu valstij.
Atšķirībā no otrreizējā tirgus mājokļiem vairāk nekā 28% no jauna mājokļa cenas veido nodokļi – PVN, darbaspēka nodoklis, uzņēmumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļi, skaidro Kļaviņš. Viņš skaidro, ka, piemēram, ja PVN samazinātu no 21% uz 12% mājoklim, kura cena ir 162 000 eiro, ģimene to varētu iegādāties par 150 000 eiro, bet valsts šā vai tā nodokļos saņemtu 34 000 eiro.
Pieprasījuma pieaugums stimulētu arī nekustamo īpašumu attīstītājus paplašināt pieejamā mājokļu segmenta piedāvājumu, piemēram, radot iespējas piecistabu dzīvokļu būvniecībai, uzskata Kļaviņš. Viņš norāda, ka šobrīd ģimenes ar trim un vairāk bērniem bieži ir spiestas apsvērt privātmāju iegādi, jo dzīvokļu segmentā trūkst pietiekami plašu un energoefektīvu mājokļu piedāvājumu.
Pēc Daudzbērnu ģimeņu apvienības aptaujas datiem 37% ģimeņu Rīgā un 43% ārpus Rīgas mītošo ģimeņu dzīvo mājoklī, kur uz vienu ģimenes locekli pieejamā platība ir līdz 10 kvadrātmetriem, iezīmējot būtisku pārapdzīvotības un mājokļu pieejamības problēmu Latvijā.