Lietuviešu projekta pamatā ir Maskavā radīts 464. sērijas namu projekts, taču lietuvieši un pēc tam arī latvieši to bija uzlabojuši. Kad šīs mājas sāka celt, sabiedrībā bija priekšstats, ka lietuvieši būvē labāk. Varbūt tāpēc šīs ēkas, kas nedaudz atšķīrās un bija drusciņ labākas par iepriekšējo projektu būvēm, iedēvējuši par lietuviešu
Lietuviešu projekta pamatā ir Maskavā radīts 464. sērijas namu projekts, taču lietuvieši un pēc tam arī latvieši to bija uzlabojuši. Kad šīs mājas sāka celt, sabiedrībā bija priekšstats, ka lietuvieši būvē labāk. Varbūt tāpēc šīs ēkas, kas nedaudz atšķīrās un bija drusciņ labākas par iepriekšējo projektu būvēm, iedēvējuši par lietuviešu projektu.
Šīs sērijas ēkas būvēja no 1960. gadu sākuma un atšķirībā no citām, mazāk izplatītām sēriju ēkām, tās ir sastopamas gandrīz katrā Rīgas rajonā. Lietuviešu projektam raksturīgas piecstāvu lielpaneļu ēkas ar ģipšbetona starpsienām.
Izšķir vecās un jaunās lietuviešu projekta ēkas. Atšķirība ir tā, ka vecajām lietuviešu projekta mājām ir balkoni, savukārt jaunajām — lodžijas. Plānojuma ziņā šo māju dzīvokļi ir kompakti, kas kādam varētu likties par šauru, bet salīdzinoši zemākas ir dzīvokļu vidējās ekspluatācijas izmaksas. Galvenokārt minētās sērijas ēkas atrodas: Purvciemā, Āgenskalnā, Imantā, Dzirciemā, Bolderājā, Ziepniekkalnā, Vecmīlgrāvī, Sarkandaugavā, Ķengaragā, kā arī Juglā un Botāniskā dārza rajonā.
Pozitīvie faktori:
o Ērts plānojums, lielas istabas.
o Atrodas mikrorajonos ar plašiem pagalmiem.
o Samērā laba siltumizolācija.
o Zemākas dzīvokļu vidējās ekspluatācijas izmaksas.
o Kompakts dzīvokļu plānojums
Negatīvie faktori:
o Grūti pārplānot.
o Nelielas hidroizolācijas problēmas.
o Tā kā šī tipa ēkas celtas samērā sen, iespējamas biežas inženierkomunikāciju avārijas.
Rādīt vairāk
Rādīt mazāk